Kolejna witryna oparta na WordPressie
Header

W gwiazdę Franków

Wstępne zdanie …

Jestem w pewnym sensie” współwinowajcą” tej książki, ponie­waż po przeczytaniu poprzedniej opowieści autobiograficznej tego autora go­rąco go namawiałem do kontynuacji. Należała się ona mnie i innym czytelni­kom, bo „Opowieści … ” kończyły się w najciekawszym momencie – wówczas, kiedy Ryszard Pytlak zdecydował się na wyjazd z Polski i rozpoczęcie kariery na Zachodzie, a konkretnie we Francji.

Była to decyzja ważna, ale też wielce ryzy­kowna: młody, świeżo upieczony, absolwent bez pieniędzy i ze słabą znajomo­ścią języka francuskiego rusza w niewiadome w poszukiwaniu pracy, pieniędzy i zapewne kariery. Mogło się to wszystko zakończyć dużą katastrofą i rychłym powrotem do kraju. Ale zakończyło się sukcesem, który jest tylko zapowiedzia­ny, bo opowieść urywa się w momencie, kiedy jej autor po raz pierwszy rusza do pracy, pracy stwarzającej duże perspektywy i imponująco wysoko wynagradza­nej – przynajmniej w porównaniu z naszymi przeciętnymi pensjami.

Przedtem jednak autor przekracza liczne granice, a opis perturbacji – barw­ny i frapujący – może dziś zabrzmieć groteskowo, ale przecież tak było … A jesz­cze zachłyśniecie się innym światem, pełnym powabów i zupełnie innym od na­szego. A jeszcze dokładne, niemal drobiazgowe opisy ulic, zabytków, budowli. I niepewność losu, brak pieniędzy na jedzenie …

Ryszard Pytlakma talent narracyjny, pisze lekko i smacznie, ironicznie i dowcipnie. Ma się wrażenie, że dobrze się bawi, opowiadając nam o tym epi­zodzie swojego życia i oglądając go z dużego dystansu czasowego. Sprawnie kreśli sytuacje, szkicuje portrety postaci podbarwiając je odrobiną psychologii. Jest przy tym wielkim optymistą – i zapewne ta właśnie cecha charakteru po­maga mu przezwyciężyć trudności i przeciwieństwa i konsekwentnie zmierzać do niezbyt wyraźnie założonego celu.

Cel ten jednak poznamy zapewne w dalszej części opowieści.

I czekamy na to z rozbudzoną ciekawością.

                                                                                                                                                        Marek Wawrzkiewicz  Prezes Związku Literatów Polskich

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>